Dlaczego warto czytać dzieciom po angielsku?

Jako rodzice chcemy, by nasze dzieci jak najlepiej poradziły sobie w życiu. Dlatego zależy nam, by jak najwcześniej miały kontakt z językiem angielskim. Jednak ten temat rodzi mnóstwo wątpliwości. Kiedy zacząć? Jak ma wyglądać nauka angielskiego u malucha? Czy trzeba zapisać dziecko do szkoły językowej? Warto wiedzieć, że jest jedna bardzo prosta rzecz, która doskonale wpływa na rozwój językowy dziecka. W dodatku możemy ją robić w domu każdego dnia – wystarczy wolny kwadrans. Ta rzecz to czytanie dzieciom książek po angielsku. Z naszego artykułu dowiecie się, kiedy zacząć to robić, z czego korzystać i dlaczego warto czytać dzieciom po angielsku.

Czytanie książek po Angielsku - Szkoła językowa Rybnik

Kiedy zacząć czytać dzieciom po angielsku i dlaczego?

Czy warto rozpocząć przygodę dziecka z językiem angielskim już od pierwszych dni życia? A może trzeba poczekać, aż zacznie mówić w języku ojczystym? Niektórzy rodzice obawiają się, że zbyt wczesna ekspozycja na język obcy zaburzy lub opóźni rozwój mowy ojczystej. Zobaczmy, co mówi na ten temat nauka.

Przyswajaniem struktur językowych przez dziecko zajmuje się teoria okresu krytycznego. Zgodnie z nią pierwsze trzy lata życia dziecka są kluczowe dla rozwoju języka – to wtedy dziecko uczy się ze słuchu i podświadomie przyswaja obce dźwięki, akcent, a nawet struktury gramatyczne. Zdaniem naukowców maleńkie dzieci są w stanie naśladować dźwięki dowolnego języka. Ta zdolność zaczyna stopniowo zanikać ok. 10 miesiąca życia, bo wtedy dziecko ukierunkowuje się na dźwięki, które słyszy dookoła siebie.

Co to dla nas oznacza? Oswajajmy dziecko z językiem angielskim już w pierwszym roku życia, tak by mogło osłuchać się z jego melodią, poznawać inne dźwięki i przyswajać intonację. Nie zaburzy to rozwoju mowy ojczystej. Wręcz przeciwnie – wczesna ekspozycja na język obcy wpłynie na wzrost ogólnych zdolności językowych dziecka w późniejszych latach jego życia.

Jak i co czytać?

Kilkumiesięczne dzieci najbardziej skorzystają z czytania rytmicznego, a więc rymowanek i wierszyków. To dzięki nim w najprostszy sposób przyswoją dźwięki, akcent i intonację języka angielskiego. Aby maluch chciał uczestniczyć we wspólnym czytaniu, warto poszukać wierszyków z pokazywaniem, gestykulacją – w tej roli świetnie sprawdzi się np. „Incy wincy spider”.

Nieco starsze maluchy zainteresują też książeczki sensoryczne, których strony skrywają różne faktury, zachęcające dziecko do dotykania. Świetną serię takich książeczek, „That’s not my…” ma w ofercie wydawnictwo Usborne. Znajdziemy w nich np. zwierzątka z brzuszkiem z prawdziwego pluszu lub szorstkimi łapkami. Dobrym pomysłem są także książeczki, które uczą odgłosów zwierząt lub książki z otwieranymi okienkami. Na tym etapie najważniejsze, by język był prosty i melodyjny, a tematyka interesująca dziecko.

Dlaczego warto czytać dzieciom po angielsku?

Po pierwsze – dla rozwoju językowego. Maluchy, którym rodzice czytają głośno w języku obcym, są na późniejszym etapie życia bardziej rozwinięte językowo i mają mniej trudności z czytaniem. Wszystko dlatego, że czytając dziecku wspieramy tworzenie językowych połączeń nerwowych w mózgu. Dodatkowo dziecko osłuchuje się z dźwiękami z języka obcego, chętnie je naśladuje, a potem dużo łatwiej przychodzi mu nauka prawidłowej wymowy i akcentu.

Po drugie – dzieci uczą się szybciej i bardziej efektywnie, gdy biorą udział w czynności razem z dorosłym. Sam fakt, że poświęcasz czas na czytanie dziecku książeczki w języku angielskim pozwala mu go lepiej przyswoić.

Po trzecie – czytanie książek, czy to w języku angielskim czy w języku ojczystym, wpływa na usprawnienie komunikacji i rozwija wyobraźnię dziecka, a także wspiera pozytywne skojarzenia dziecka z książkami i procesem czytania. Przełoży się to na chętne czytanie książek w każdym języku, a na późniejszym etapie – lepsze wyniki w nauce.

Po czwarte – czytając książki w języku angielskim podświadomie wzmacniamy zainteresowanie dziecka językiem obcym i innymi kulturami, przez co będzie na nie bardziej otwarte w przyszłości.

Podsumowując – nie ma sensu zwlekać z czytaniem dziecku po angielsku! Zróbmy z tego dobrą zabawę i przyjemną aktywność rodzinną, a dziecko na pewno samo chętnie podsunie nam pod nos książeczkę, którą będzie chciało poczytać. Pamiętajmy tylko, że pierwsze trzy lata dziecka to doskonały czas właśnie na osłuchiwanie go z melodią języka (również poprzez śpiewanie piosenek), ale nie jest to jeszcze czas na ustrukturyzowaną naukę słówek czy gramatyki. Na wszystko przyjdzie czas 😊